To contact adjunct faculty, simply click on their name to initiate an email conversation.

Division  Discipline Instructor
Division of Health Sciences HCT – Healthcare Technology Brandi Adkins
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology William Akers Jr.
Division of Arts and Sciences HIS- History Aubrey, Allan
Division of Arts and Sciences PSY – Psychology Martha Anderson
Division of Arts and Sciences CST – Communication Studies and Theatre Joel Bailey
Dual Enrollment DRF – Drafting Bryan Bales
Division of Arts and Sciences BIO – Biology Pamela Bates
Division of Arts and Sciences ENG – English Cecil Bennett
Division of Arts and Sciences BIO – Biology Jkboggs@loongon.net
Division of Health Sciences HLT – Health Amy Branson
Division of Arts and Sciences CHD – Childhood Development Nicole Brewer
Division of Health Sciences HLT – Health Janet Brewer-Hatfield
Division of Arts and Sciences REL – Religion Lonnie Brooks
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Elizabeth Brown
Dual Enrollment ELE – Electricity David Buchanan
Division of Arts and Sciences HIS – History David Buckner
Division of Business and Information Technology HIT – Health Information Technology Jessica Burke
Division of Business and Information Technology HIT – Health Information Technology Linda Byron
Division of Arts and Sciences BIO – Biology Denise Carter
Division of Arts and Sciences MTH – Mathematics Charlotte Cox
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Jason Cox
Division of Arts and Sciences PED – Physical Education Cory Darnell
Workforce Solutions MUS – Music Madison Danhardt
Workforce Solutions MUS – Music Jeffery Dickenson
Division of Arts and Sciences CST – Communication Studies and Theatre Tracy Fannon
Division of Industrial Technology WEL – Welding Jacky Fannon
Division of Health Sciences HLT – Practical Nursing Whitney Gambrall
Division of Industrial Technology WEL – Welding Thomas Greene
Division of Industrial Technology ELE – Electricity Roger Greene
Dual Enrollment BUS – Business Administration and Management Melissa Hines
Division of Business and Information Technology BUS – Business Administration and Management Robert Horton
Workforce Solutions MUS – Music Tyler Hughes
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Stephanie Jones
Division of Industrial Technology WEL – Welding Randy Kennedy
Workforce Solutions EDU- Photography Jason Kilgore
Division of Arts and Sciences ECO – Economics Kevin Lambert
Division of Health Sciences ITE – Information Technology Essentials Farrah Lane
Division of Arts and Sciences PSY – Psychology Harold Lester
Division of Arts and Sciences Economics Hyung Hoon Lee
Division of Health Sciences NSG – Nursing Kathryn Livingston
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Sheffey Massie Jr.
Division of Health Sciences PNE – Practical Nursing Brandy McCarroll
Division of Industrial Technology Water/Wastewater Cody McElroy
Workforce Solutions Power Lineman John Miele
Division of Arts and Sciences SPA – Spanish Marla Meade
Division of Industrial Technology
Environmental/Forestry
Phillip Meeks
Workforce Solutions MUS – Music Todd Meade
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Sara Midkiff
Division of Industrial Technology WEL – Welding Marty Mullins
Workforce Solutions
Heavy Equipment Operator I and II
Donald Musick
Division of Health Sciences NSG – Nursing Rebecca O’Quinn
Division of Industrial Technology ELE-
Electromechanical
Edward Nichols
Workforce Solutions MUS – Music Joanna Osteen
Division of Business and Information Technology ITD – Information Technology Database Donna Owens
Division of Industrial Technology SAF – Safety Hassell Phillips
Division of Industrial Technology
Environmental/Forestry
Joe Perry
Division of Arts and Sciences CHD – Childhood Development Cindy Raymond
Division of Health Sciences NSG – Nursing Amber Rich
Division of Business and Information Technology HIM – Health Information Management Robin Richards
Division of Health Sciences NSG – Nursing Taylor Saylor
Division of Business and Information Technology ACC – Accounting Vicki Snodgrass
Division of Arts and Sciences MUS – Music Donald Sorah Jr.
Division of Health Sciences HLT – Practical Nursing Randy Stanley
Division of Arts and Sciences ART – Art James Veenstra
Division of Health Sciences EMS – Emergency Medical Services Technology Eric Vincent
Division of Business and Information Technology ACC – Accounting Jill Waugh
Division of Arts and Sciences CHD – Childhood Development Gina Wohlford